Wózki ręczne jako niezbędny element wyposażenia magazynu
Transport wewnętrzny każdego magazynu powinien odbywać się szybko i bezpiecznie. Podstawowym wyposażeniem do przewożenia towarów na paletach na niewielkie odległości są ręczne wózki niskiego podnoszenia zwane potocznie paleciakami oraz wózki do wysokiego podnoszenia. Choć do ich użycia wykorzystuje się siłę mięśni, nie są problematyczne w przewozie towarów.
Najpopularniejsze rodzaje wózków ręcznych
Wózki ręczne pracują na równej, twardej i suchej nawierzchni. Standardowy udźwig wynosi 2500 kg przy długości wideł 1150 mm. Pozwala to na przewożenie europalet. Odmianą wózków niskiego podnoszenia są wózki o długości wideł 800 mm. Dzięki nim można przewozić palety mniejsze lub chwytać europalety od dłuższego boku. Są one rzadziej używane w magazynach, lecz nieraz można je spotkać na wyposażeniu samochodów dostawczych. Wózki paletowe mogą także mieć widły dłuższe, np. wielkości 1600 mm i 2000 mm. Nieco inną budową charakteryzują się ręczne wózki paletowe wysokiego podnoszenia, które mogą podnosić ładunek na wysokość około 1,6 m. Wózki ręczne nie zajmują wiele miejsca, więc nie ma problemu z przechowywaniem ich w magazynie. Na czas przerwy w pracy można je wsunąć w stojącą paletę.
Duże możliwości przy minimalnych wymaganiach operatora
W wielu magazynach wózki ręczne stanowią główny lub jedyny sposób transportu bliskiego. Towary pakowane na paletach można z łatwością przewieźć, ustawić lub załadować do pojazdu dostawczego. Ograniczeniem wózków ręcznych jest niskie składowanie, jednak dla wielu branż nie stanowi to problemu. Ręczne wózki paletowe, w tym wózki wysokiego podnoszenia z masztem, nie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Nie wymagają także specjalnych uprawnień. Wystarczy szkolenie BHP jako instruktaż ogólny i stanowiskowy. Są to urządzenia proste w użytkowaniu, dlatego praktycznie każdy może zostać ich operatorem. Projektuje się je w taki sposób, aby zachowywać stabilność przy dużych obciążeniach i nie doprowadzać do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Wózki ręczne są na tyle praktyczne, że można je spotkać nie tylko w magazynach, ale także w wielkopowierzchniowych sklepach i różnego rodzaju firmach produkcyjnych.